לעבור לתוכן


Syrp Genie Mini – הסקירה, או “I’m a Genie in a bottle Baby”


היות ואני לא בדיוק חלק מאוהדי הליריקה השנונה של הגברת כריסטינה (אגילרה), הפוסט הזה לא יעסוק בניתוח הטקסטים של זירת הפופ מלפני חמש-עשרה שנה, ובמקום זאת – יתרכז במוצר צילומי הנושא את השם Genie Mini. אני גם מניח שחלק מכם טרם שמע עליו, אזי שהסקירה הקצרה הזו הולכת לסקרן אתכם אפילו אם עד כה לא עלה בדעתכם לפזול לכיוון הגאדג'טים המשרתים את תחום ה- VDSLR, או בקרי התנועה (Motion Controllers) למיניהם, ויתאר למה אני התלהבתי ממה שהוא יכול לעשות כשמחברים אותו למצלמה. הצלחתי לגרום לכם להרים גבה? יופי, הבה נתחיל!


לפני שאני מתחיל להתפלסף על המוצר עצמו – הייתי רוצה להקדיש מספר שורות טקסט לנישת ציוד ייעודית ואזוטרית אשר מתחילה להשתלב אט-אט בזרימת העבודה של אנשי הוידאו ואוהדי ה- Timelapse – הלא היא נישת "בקרי התנועה" (Motion Controllers). בקרי התנועה הם סוג של "ילד חדש בשכונה" – קל יותר לראות זאת כשמשווים אותם לפתרונות מכאניקה כאלה ואחרים שמלווים את תעשיית הצילום והקולנוע מזה מספר עשורים, או לחילופין לפתרונות חדשים יחסית בשטח, כמו רחפנים (Drones) (תחום ששווה תשומת לב בזכות עצמו, בתור כזה המחולל מהפכות שלמות בתחום הצילום – גם בכל הקשור לגישה הצילומית ל"שוטים", וגם בכל הנוגע להשפעה שלו על הקלות הבלתי נסבלת של היכולת שלנו להשיג "פריים" שלפני כעשור חשבנו לבלתי אפשרי). "בקרי תנועה" הם מערכות אלקטרוניות פשוטות של בקרים (controllers) או מערכות על שבב (SOC), אשר מכילות מעבד שמסוגל להריץ "קוד" בזמן הקרוב לזמן אמת, ובעזרת ה"קוד" המדובר לשלוט על רכיבים מכאניים כמו מנועים, ממסרים, פוטנציומטרים או ממירי DAC. המעבד הקטן אשר מהווה את הליבה של בקר התנועה – אינו עוסק אך ורק בהוראות פלט, אלא מסוגל לקלוט ולנתח מידע אשר מתקבל מחיישנים חיצוניים, ועל סמך העיבוד של אותות אלו – לשנות את התגובה של הרכיבים המכאניים השונים אשר מחוברים אליו.

אחת מהדוגמאות הקלאסיות של בקר תנועה מתקדם הוא למעשה מנגנון ייצוב נייד, או בשמו הלועזי – ה- Gimbal. השלב הראשון של השימוש במנגנון הייצוב הוא ביצוע "הכיול הראשוני": בעזרת תוכנה ממוחשבת, או בעזרת מספר פעולות פשוטות שנועדו "לאזן" את העומס ולהביא את מרכז הכובד של המצלמה והעדשה אשר מתיישבות על גבי המייצב – אנו אמורים להביא את המערכת למצב מאוזן (מבחינת מציאה של מרכז הכובד וחלוקת המשקל בהתאם לכך). לאחר מכן, בקר התנועה של ה Gimbal"קולט" את הנתונים מחיישני ה- Gyro ייעודיים לכל אחד משלושת הצירים (Yaw, Pitch, Roll) העיקריים, ו"מורה" למנועים האלקטרומגנטיים להפעיל תנועה נגדית (זאת אומרת בכיוון ההפוך לתנועה שזוהתה) בזמן הקרוב לזמן אמת. למען האמת כמעט אותו הדבר קורה במנגנונים של המייצבים האופטיים של העצמיות, אולם בקנה מידה הרבה יותר מיניאטורי ועם סייגים מאוד רציניים בכל הקשור ל"חופש התנועה" של תנועת ה"אלמנט הצף". כמו כן – השוני המהותי של בקר התנועה ה"חיצוני" (כמו זה המשולב במערכות Gimbal או בבקרי תנועה ליניאריים אחרים) לבין בקר המשולב בתוך העצמיות בעלות מנגנון המייצב, טמון בכך שלבקרים ה"חיצוניים" – ניתן להתממשק (להתחבר) בקלות יחסית, וכפועל יוצא מכך גם "לתכנת" אותם באופן נגיש וחופשי יותר. פעולה שאינה אפשרית במנגנוני הייצוב בעדשות.

דעתי היא שאת כל המפכה הטכנית השקטה (או הלא כל כך שקטה, תלוי את מי שואלים) הזו – אנו חבים לפופולאריות של מערכות SOC מיניאטוריות עם קוד פתוח, אשר משמשות בהצלחה רבה את קהילת המפתחים ובוני אבות הטיפוס (אשר כבר מזמן לא נראים כמו קשישים מטורללים עם חלוקים לבנים ושיער סומר) יותר מעשור. כן-כן רבותי, אני מדבר על Arduino, Raspberry Pi, Orange-Board, Onion, Edison ודומיהן. אם אתם רואים בהן, כמוני, מערכות מחשוב מלאות, הכוללות מערכת הפעלה שמוכנה להריץ עבורכם קוד ברמות מורכבות שונות (תלוי כמובן בקישורי התכנות שלכם),שגודלן כמחצית (ולעתים אף פחות) מכף היד שלכם – בוודאי תוכלו להבין את מקור ההתלהבות שלי. מבחינתי, מדובר בכלי בעל פוטנציאל כמעט אינסופי, שניתן ליישם את הפונקציונאליות שלו בכמעט כל תסריט (ואם ל- SOC הקטנה הזו ישנם גם ממשקי WIFI או BT – אז האפשרויות הן עוד יותר מדהימות, היות ובידי מפתח מושכל הן יכולות להפוך לכלי אוטומציה מדהימים).

מערכת SOC היא בדיוק המערכת אשר יושבת לה במעמקי הקרביים של ה- Genie Mini. המוצר הקטן הזה, אשר נראה ומרגיש כמו דיסקית הוקי, הוא פרי פיתוח של חברה ניו-זילנדית צעירה בשם Syrp. בדומה להרבה מאוד חברות אשר צצו להן כמו פטריות אחרי הגשם בעקבות השקות כאלה ואחרות בפלטפורמת ה KickStarter, השם הזה לא מצלצל מוכר באוזני הצלמים. אחרי הכל, בשנים האחרונות ראינו חברות קמות ונופלות אחרי הוצאת מוצריהן לשוק הצילומי בעקבות גיוס כספים מוצלח, ולא כולן שרדו מספיק זמן כדי להיחרט בזיכרון. עם זאת, במהלך ארבעת השנים האחרונות, הצליחו החבר'ה ב Syrp לבנות פורטפוליו מוצרים מקצועי ומרשים למדי, ומה שיותר חשוב – לשמור על Feedback חיובי עקבי, ואוזן קשבת לקהילת המשתמשים, תוך כדי ייעול ושיפור מתמיד של המוצרים המשווקים – וזה (לפחות בעיניי) הישג שאסור לזלזל בו. תוך פחות מארבע שנים Syrp הצליחו להפוך למציג קבוע ומבוקש בתערוכות הגדולות, כמו ה- NAB ו- IBC, וכן לזכות בלא מעט פרסים על מצויינות. גם כמות התשבחות מצד המבקרים השונים, וכן אתרי הגאדג'טים ופורטלים הגדולים העוסקים בתחום הצילום שרשמו סקירה טובה על החברה הזו מותירים בי רושם חיובי. בזמן שעיקר המוצרים שמציעים Syrp פונים דווקא לקהל ה- VideoGraphers ואנשי הוידאו, את סקרנותי עורר מוצר טיפה יותר וורסטילי המהווה, אולי, את הגרסה היותר פשוטה של בקר התנועה עמו החברה יצאה לשוק (כפי שמעידה תוספת המילה “Mini” אשר מתלווה לשם מוצר הדגל "Genie")…

אז מהו ה- Genie Mini ובמה הוא יכול להועיל לצלמים? למעשה מדובר בבקר תנועה פשוט, בעל מנוע ליניארי, סוללת ליתיום-יון מובנית ובקר הנשלט בעזרת אפליקציה (קיימת בגרסאות IOS ו- ANDROID) מהסמארטפון/טאבלט. הבקר מאפשר תכנות מדויק של תנועת ה- Pan בציר האופקי (או לחילופין – תנועת ה Tilt בציר האנכי) ב"חופש תנועה" מלא של 360 מעלות. בעזרת האפליקציה ניתן לתכנת את גודל ה"סיבוב" (במעלות), נקודת ההתחלה ונקודת הסיום של הסיבוב, מהירות הסיבוב וזמן השהייה בין ה"שוטים" או ה"פריימים". כמו כן – ניתן לחווט את ה- Genie Mini היישר למצלמה ובכך לאפשר לו לשחק תפקיד של "כבל משחרר", המורה למצלמה מתי להתחיל ומתי לסיים את הצילום או הסרטה. צורות שימוש אפשריות ב- Genie Mini כוללות: צילומי Timelapse, צילום פנוראמי (קיימת גם האופציה לצילום פנוראמות מרובות שורות אבל על כך בהמשך), בקרת Pan או Tilt במהלך צילומי וידאו, וכן הפיכת המוצר ל- Turntable עבור צילומי מוצר ב- 360 מעלות. כפי שאתם יכולים להבין, היות ואני לא עוסק בתחום הוידאו, אזי שהפונקציות ששבו את ליבי במוצר היו אלה הקשורות לצילום פנוראמי וה- Turntable. למה מלכתחילה החלטתי לפזול לכיוון פתרון אוטומציה בצילום פנוראמי? ובכן, התשובה לכך די פשוטה: נסו פעם לדייק (עם טווח סטייה של כמעלה אחת) ולשמור על גודל היסט זהה בין הפריימים ה"חופפים" במהלך צילום פנוראמה שמורכבת, נניח, מ-3 שורות של 10 פריימים לכל שורה. כל זה כמובן – באופן ידני (תאמינו לי שדווקא מדובר במראה הפשוט יחסית, היות והיו לי גם פנוראמות שהורכבו מ- 50 ואף מ- 70 דימויים). לאחר שהדבקתי קובץ שכזה, אשר דרש ממני דיוק בהיסט של כ -2 מעלות בין כל פריים – נשברתי. פניתי לברק ברינקר (ידיד וצלם מוכשר אשר נמנה בין חלוצי התחום) בשאלה "כיצד עלי להימנע ממסכת הייסורים הזו בלי לקרוע את הכיס?" – והתשובה מיהרה לבוא: Syrp Genie Mini. אז הסתקרנתי. עשיתי מחקר מקדים. קראתי תגובות. ראיתי המון סרטונים. נתתי לרעיון "להתבשל" זמן מה. ורק אחרי חודש ימים, כאשר עשיתי את כל החושבים שלי עם עצמי – שלפתי את האשראי, והתחלתי לארוב לחבילה.

לאחר זמן מה – הגיעה אליי קופסת קרטון (בעיצוב לקוני למדי) בצורת צילינדר, המכילה מתוכה את המכשיר עצמו, כבל USB ל- Micro USB המשמש להטענת הסוללה המובנית, מתאם הברגה ¼ ל- 3/8, מטלית ניקוי (לא ברור למה בדיוק צריך אותה, אבל נו שויין) וכן הוראות הפעלה בסיסיות. את כבל החיבור אשר אמור "לגשר" בין כניסת שלט רחוק של המצלמה לבין ה- Genie Mini יש לרכוש בנפרד בסכום של כ- 18 דולר ארה"ב. המכשיר יכול לתפקד גם ללא הכבל, אולם במקרה זה הצלם ייאלץ לתפעל את כפתור הצילום/הסרטה של המצלמה באופן ידני. באתר החברה וכן באתרי המשווקים קיים מבחר של כבלים התואמים מצלמות קנון, ניקון, פוגי', פנטקס, סוני ואולימפוס. בעקרון, מדובר בכבלים פשוטים המתאמים בין חיבור מיני-פלאג 3.5 לבין כניסת שלט רחוק של גוף מצלמה, כך שגם פתרונות דומים של יצרני צד ג' יכולים לעבוד ללא שום קושי או בעיות תאימות. את ה- Genie Mini יש להרכיב על החצובה (או כל מתקן אחר, יהיה זה סליידר, רחפן או צבת/תפסן) בין התבריג של התורן/תושבת לבין ראש החצובה. במקרים בהם לא נדרשות פעולות הטיה או הזזה של גוף המצלמה – ניתן גם לוותר על חיבור ראש החצובה על גבי המוצר ולהבריג את המצלמה היישר אל התבריג העליון של ה- Genie mini. במקרה שלי, הבקר מתוכנן להתמקם בין ה- Leveling Base לבין צבת תואם מערכת ARCA, שנועד לקבע את המצלמה או את המסילה של ה"ריג הפנוראמי" באופן תמידי, כך שסוגיית הפירוק/הרכבה אינה עומדת על הפרק.

על הדופן של ה- Genie Mini ניתן לראות את כפתור הסנכרון המשמש גם כפתור הדלקה/כיבוי, כניסת Micro USB לכבל טעינה, יציאת Mini-plug 3.5 לחיבור המכשיר לגוף מצלמה, יציאת Mini-Plug נוספת לגישור של 2 מערכות Genie Mini או סנכרון המתקן עם בקר ה- Genie ה"מקורי", וכן מספר נוריות חיווי המשמשות לאינדיקציה. כאמור, משקל ומימדי ההתקן זהים לדיסקית הוקי: קוטר 92 מ"מ, גובה/עובי 40 מ"מ, משקל 230 גרם – כך שהוספתו למערך הציוד אינה כרוכה בניסיונות לפנות מקום בתיק או בתוספת משקל מהותית. ההתקן מצופה סיליקון או גומי ומותיר רושם סולידי (אני מאוד מקווה שעם הזמן הסיליקון לא יהפוך ל"דביק", כפי שהדבר קורה במוצרי פלסטיקה לאחר תקופת שימוש ארוכה) ואטום. הייתי שמח לראות "פקק" פלסטיק לאיטום מוחלט של חיבור ה- Micro USB בסביבת גשם או לחות גבוהה, אבל אולי זו רק הפנטזיה הקטנונית הפרטית שלי.

פרט מהותי שכדאי לזכור – המנוע מסובב את הבסיס התחתון של הדיסקית, בעוד שחלקה העליון נשאר ללא תזוזה. יש לקחת את זאת לתשומת לב, על מנת למנוע מהחלק התחתון להיתפס או להיתקע במשהו. עלי לציין כי שני צדי התושבת (התושבת העליונה והתחתונה) של ה- Genie Mini מרופדות בשעם מלאכותי – דבר המונע החלקה של המכלול, ומסייע להידוק הדיסקית לתורן ולראש חצובה. הדבר היחיד אשר קומם אותי במידה מסוימת היה כרוך ב"רגישות" של כפתור ההדלקה/ BT Pairing. הכפתור האמור רגיש מאוד, ומספיקה לחיצה קטנה ביותר כדי להדליק את ההתקן. שום דבר נורא לא ייקרה אפילו אם הוא יידלק בטעות, אולם "הדלקת סרק" שכזאת יכולה להביא לכך שתגלו ברגע הכי לא מתאים שהסוללה התרוקנה בגלל שהמכשיר נשאר דלוק מספר ימים בתיק. קחו זאת לתשומת לבכם. זמן הטעינה המשוער של ה- Genie Mini אורך בין שלוש לארבע שעות. לטענת היצרן הסוללה אמורה להחזיק מספר מכובד של שעות (כ- 48 שעות במצב Timelapse או כ- 5 שעות במצב וידאו רגיל). מן הסתם את הנתונים הללו יש לקחת בעירבון מוגבל בהתייחס למשקל שיועמס על ההתקן. עם זאת, אפילו במקרה היותר גרוע, כמות הפנוראמות שניתן יהיה לצלם עם ה- Genie Mini לאחר טעינת הסוללה במלואה יהיה מספק ביותר. למיטב הבנתי, גם אין שום קושי בחיבור ההתקן ל- PowerBank חיצוני המאפשר טעינה בשטח, וזהו יתרון גדול.

כעת, לאחר שעברנו על רשמים חיצוניים, הבה ננסה להבין כיצד הדבר הזה עובד. ראשית כל עלי לציין כי המנוע הליניארי של ה- Genie Mini משמיע כמות די "נדיבה" של רעשים תוך כדי עבודה. מצד אחד לא מדובר בכמות רעש חריגה, אולם גם לא אחת שלא תיקלט על ידי המיקרופון המובנה של המצלמה או כל מיקרופון רגיש הנמצא בסביבת ההתקן, מה שאומר שוידאו "שקט" לא תקבלו – לפחות כל עוד אתם עובדים עם מיקרופון צמוד למצלמה. עבורי התופעה הזו לא מהווה גורם משמעותי, אבל צלמי הוידאו שביניכם יצטרכו לקחת את זה בחשבון. למרות התחושה ה"פלסטיקית" שההתקן משרה במבט ראשון, מדובר בקונסטרוקציה יציבה למדי המסוגלת לשאת עומס של בין 3 ל-4 ק"ג, ולהניע אותם ללא שום קושי בתנועה סיבובית "חלקה" ועקבית. אי לכך, העמסת ה- Rig הפנוראמי (המשמש אותי לצורך איזון וכיול נקודת הצומת, לשם מניעת תופעת הפרלקסה בצילומי פנוראמה) יחד עם ה GFX 50s – לא היוו אתגר מהותי עבור ה- Genie mini. נכון, המכלול הזה נראה מסורבל למדי, אולם אם נחשב את המשקל הכללי שלו – הוא שוקל בסביבות 2.5 ק"ג ואינו מגרד את ה"גבול העליון" של רף ההעמסה.

דבר מעניין נוסף הוא שהיצרן מאפשר הוא שבעזרת רכישת 2 התקני Genie Mini ואביזר אופציונאלי נוסף ניתן לבנות מכלול Gimbal שלם (אולם ללא מסילה לתיקון פרלקסה) אשר מאפשר להניע את המצלמה ב- 2 צירים: Pan ו- Tilt. תנועה שכזאת תאפשר לצלמי וידאו "לתכנת" תנועות מצלמה מורכבות יותר (סיבוב + הטיה) וכן מידת אוטומציה רבה יותר בצילום פנוראמות מרובות שורות. במקרה זה האפליקציה שולטת על 2 התקני Genie Mini במקביל, בעודה מחלקת את העבודה של המכשירים לתנועות Pan ו Tilt נפרדות. כאמור: ניתן לשלוט באופן ידני או אוטומטי על ציר אחד בכל פעם בו נדרשת התנועה הרצויה, או לחילופין לבצע "תכנות" של תנועה משולבת. עלות ה"תענוג" הזה כרוכה ב 79$ לזרוע, וכן עלותם של 2 בקרי Genie Mini.

בעיניי – הצד ה"חזק" של Syrp בהתקן הזה טמון בקלות הבלתי נסבלת של השימוש באפליקציה. ממשק התוכנה ידידותי מאוד למשתמש ואינטואיטיבי לחלוטין, ולצד זאת מאפשר מידה רבה של Tweaking. כמו כן – קיימים גם Presets (וכן האפשרות ליצור Presets חדשים) אשר תואמים את מרבית תסריטי השימוש. זמן הלמידה של השימוש בהתקן בכלל ובאפליקציה בפרט – לא לוקח יותר מרבע שעה. יתרה מכך: הזמן שלוקח למכשיר להיות מוכן לעבודה מהרגע בו אנו מבצעים Pairing ל- Bluetooth ועד לרגע בו אנו "מתכנתים" את תסריט הצילום הרצוי בתוך האפליקציה – אינו עולה על 2 דקות. האפליקציה מאפשרת לנו לקבוע את גודל החיישן, אורך המוקד של העדשה הנמצאת בשימוש, היקף ה"סיבוב" שאנו רוצים לכסות בצילום פנוראמי וכן את זמן השהייה הדרוש בכדי לצלם כל אחד מן הפריימים (כמובן שיש לקבוע אותו בהתאם לזמן החשיפה עבור כל פריים ולהוסיף עליו כ 10% מרווח סטייה). לאחר מכן האפליקציה תחלק באופן אוטומטי את ה"היקף" לכמות הפריימים הדרושה, תאפשר לנו לבצע תיקונים עדינים לשולי Overlap בין הפריימים (אזורי חפיפה בין פריימים עוקבים) ותבקש מאיתנו לקבוע מה יהיה כיוון הסיבוב (בכיוון השעון או נגד כיוון השעון). זהו זה: כעת ניתן לבצע סיבוב של המצלמה לפני תחילת העבודה בכדי לבדוק את גבולות הפנוראמה, לתקן או להזיז את נקודות ההתחלה והסוף של הסיבוב, ולבצע הרצת המכלול במצב "הדמיה" כדי לוודא שהכל תקין. ברגע בו אנו ערוכים לצילום – נותר רק ללחוץ על כפתור ה- Rec של האפליקציה והיא תתחיל במלאכתה. מן הסתם רצוי מאוד לוודא לפני כן כי חיברתם את הכבל ה"מגשר" מן ה- Genie Mini אל כניסת השלט של המצלמה וכי זמן "השהייה" שהוגדר באפליקציה תואם את זמן החשיפה (במידה ולא – אתם צפויים לקבל פריימים "מרוחים" בגלל שתנועת ההתקן מקדימה או מאחרת את זמן החשיפה של הפריים). כפי שאתם רואים – פשוט וקל.

במקרה בו אנו רוצים להיעזר ב- Genie Mini על מנת לצלם HDR או לחילופין לצילום של פנוראמה מרובת שורות, העניינים מסתבכים במקצת. על הצלם יהיה להיכנס להגדרות מתקדמות של האפליקציה ולשנות אותן בהתאם לאופי הצילום הרצוי: להורות לאפליקציה שמודבר בצילומי HDR ועל המצלמה לצלם מספר פריימים לפני המשך התנועה, או לחילופין להחזיר את המצלמה לנקודת ההתחלה בתום הסיבוב השלם של תנועת Pan (הייתי שמח לראות יישום של תכנות "תנועה הפוכה" בתום סיבוב, אבל היי – זו הקפריזה האישית שלי). היות ו- Timelapse ו- Video אינם תסריטי השימוש העיקריים שלי, אין לי הרבה מה להגיד על העבודה עם האפליקציה במצבים אלו. מה שאני כן יכול לומר באופן די וודאי, הוא שגמישות ה"תכנות" של האפליקציה גם במקרים אלה, מותירה רושם של מוצר יעיל ושימושי. עם זאת חשוב גם לא להיסחף ולזכור כי בסך הכל מדובר במוצר קצה "נגיש", אשר לא נועד לשרת את אנשי תעשיית הקולנוע או להחליף ראשים פנוראמיים רובוטיים. קחו בחשבון גם שלעתים רחוקות אתם צפויים לקבל הודעת שגיאה על Bluetooth שנותק, או אפילו על חוסר הרצון של המנוע להמשיך את התנועה בכיוון הרצוי. באופן אישי אינני מתרגש מההתראות הללו, היות ולדעתי, בסך הכל, ה- Genie Mini עושה את העבודה תוך כדי שמירה מעולה על יחס מחיר/תועלת. אילו הייתי רוצה (או צריך) להיעזר בציוד בעל דיוק גבוה יותר – הרי שהייתי פונה לפתרונות תעשייתיים "מקצועיים" (בחיי שהמילה הזאת מקוממת אותי).

אז מה קיבלנו בשורה התחתונה? בסופו של יום, לדעתי, ה- Genie Mini עתיד להוכיח את עצמו כהשקעה משתלמת ויעלה. בייחוד לאור העובדה שהוא צפוי לקצר את הזמן הנדרש לצילום פנוראמה מורכבת להרבה פחות מעשר דקות (בתנאי שזמני החשיפה מאפשרים זאת), לספק עקביות מדויקת להפליא בתוצאות, וכן לפתור אותי מלדייק בסיבוב ה- Rotating Base בין הפריימים. ייתכן גם כי לאחר תקופה יותר ארוכה של שימוש אני אחליט לעבור הלאה, אולם נכון לרגע זה – אני מפקיד את האמון שלי בגאדג'ט הקטן והחביב הזה. ובזמן שחלק מעמיתיי הצלמים יגידו בשלב הזה שמדובר ב"קפריזה אישית" או "התלהבות מגימיק" – אני, מצידי, אטען כי מקורו של אחד מגורמי ההאצה העיקריים של הקדמה הטכנולוגית – טמון בעצלות האנושית…

תמונת כותרת: ואדים קרוכמליוב
תמונות אילוסטרציה: קרוכמליוב ואדים
מלל: קרוכמליוב ואדים © 2018
Syrp ו Genie Mini הנם סימנים מסחריים רשומים השייכים לחברת Syrp
כל הזכויות שמורות

מצאתם טעות או שגיאת כתיב בטקסט לעיל? סמנו אותה ולחצו על Ctrl+Enter על מנת לבקש לתקן אותה

כתיבת תגובה

עדכנו את הנהלת האתר בדבר שגיאת כתיב

הטקסט הבא יישלח להנהלת האתר :