לעבור לתוכן

הצגת הארכיון למילון מונחים


A Mount


תושבת תואמת מצלמות SLR מבית סוני ומצלמות \ עדשות אוטופוקוס ישנות יותר מבית MINOLTA.
בדומה לתושבת NIKON F – השליטה במנגנוני העדשה היא משולבת (קבוצת המגעים ומנוף צמצם מכאני). יש לשים לב כי התושבת מתאימה הן לעדשות לגופי מצלמות בעלות חיישן APS-C והן לגופי מצלמות בעלות חיישן FF. כמו כן יש לשים תשומת לב יתרה לגבי דגמי המצלמות: סדרת מצלמות alpha אשר השתמשה בתושבת SONY A, לאחרונה כוללת גם דגמי מצלמות MIRRORLESS בעלות תושבת SONY E כגון : a3000, a5000, a5100, a6000 וכד'.


AF


סימון לעדשות ניקון ללא מנוע פוקוס מובנה, אשר מופעלות על ידי מערכת מנוע הפוקוס הנמצאת בגוף המצלמה. בשל העובדה הנ"ל – בעדשות אלו לא יעבוד הפוקוס האוטומטי בגופי מצלמות מסדרות
D3000 / D5000, אלא רק בגופי מצלמות מעל סדרת D90/D7000


AF Mode


אופן פעולת האוטופוקוס Single / Servo / AI (קנון), Continuous / Single (ניקון) :
מדובר בבחירת האלגוריתם האחראי לפענוח הנתונים המקבלים מחיישן אוטופוקוס ובקרה על תנועות המנוע. מצבי SERVO / CONTINUOUS – קובעים כי על מנוע הפוקוס לא לחדול מפעולה לאחר נעילת הפוקוס, אלא לנסות לנחש את כיוון תנועת האובייקט כן לזוז בהתאם בכדי לשמור על מישור הפוקוס לאחר תנועת האובייקט ממקומו הנוכחי. הנ"ל אומר כי כל עוד כפתור AF (או כפתור הצילום) לחוצים – חיישן האוטופוקוס פועל ללא הפסקה ומגיב לשינוי המיקום של האובייקט.
מאידך גישה, במצב SINGLE – פעולת מנוע הפוקוס מפסיקה ברגע בו מתבצעת נעילת הפוקוס, וכי על הצלם ללחוץ על כפתור AF (או כפתור הצילום) שנית בכדי למקד את המצלמה מחדש במידה והאובייקט זז ממקומו.
מצב AI (הייחודי למצלמות קנון) הוא מצב המנסה לפענח בין אם האובייקט המצולם הוא סטטי או דינאמי ולהפעיל את מנוע הפוקוס בהתאם.
ניתן לפסוק כי מצבי SERVO / CONTINUOUS מתאימים יותר לצילום של אובייקטים במהלך תנועה (בין של האובייקטים עצמם ובין של הצלם), מצב SINGLE – מתאים ביותר לצילום של אובייקטים סטטיים (כגון
טבע דומם, אדריכלות או נוף) ומצב AI מנסה לשלב בין שתי העולמות יחדיו.


AF-S


עדשות בעלות מנוע פוקוס מובנה, המסוגלות לעבוד עם כלל מצלמות דיגיטאליות של ניקון.
עדשות מן הסוג הנ"ל – לא יעבדו עם מרבית מצלמות פילם, אלא רק במקרים בודדים.


AF/MF


הוא סימון המתג אשר מאפשר מעבר ממצב מיקוד ידני לחלוטין למצב אוטופוקוס. כל יצרן מחליט היכן למקם את המתג וכיצד לסמנו, אך בד"כ זהו הסימון הזהה לכלל המצלמות והעדשות. במערכות ניקון – המתג יכול להופיע הן על העדשה והן על גוף המצלמה. ההמלצה הגורפת במקרה זה – היא להשתמש במתג הנמצא ע"ג גוף המצלמה.


APS-C


מסמן שהחיישן הנמצא בגוף המצלמה הוא בגדול 25X16 מ"מ (שונה מיצרן ליצרן) ומאכלס שטח קטן פי 1.5 עד 1.6 משטחו של חיישן Full-Frame.


Aspherical element (אלמנט אספרי) : ASP / AS / ASL / ASPH


ASP (ניקון \ סיגמא), AS (טוקינה), ASL (טמרון), ASPH (לייקה) :
סימן לכך שבמבנה העדשה משולבים אלמנטים אספריים (ASPHERICAL) לתיקון עיוותי COMA וכינוס אחיד של קרני תאורה בעדשות רחבות זווית. כתוצאה משילוב האלמנטים הנ"ל – כמות העיוותים הכרומאטיים קטנה באופן משמעותי.


B / BULB


מצב B או BULB מסמן מתן האפשרות לחשיפה ארוכה (משך פתיחת התריס) הנשלטת על ידי הצלם.
כך, במצב זה – ניתן לנעול את התריס ואת ראי המצלמה ולחשוף את החומר הצילומי (סרט צילום \ חיישן) משך דקות ואף שעות ארוכות. מצב B \ BULB בד"כ אינו מופיע במהירויות תריס במצבים אוטומטיים, אלא רק במצבי צילום M (ידני) ו TV\S (עדיפות מהירות תריס) כאשר ערך זה מגיע מיד אחרי זמן החשיפה קצוב הארוך ביותר שהמצלמה מאפשרת (30 שניות). לשם חשיפה ארוכה במצב B\BULB נדרש להשאיר את כפתור הצילום לחוץ משך כל זמן החשיפה, ובעקבות כך – ההמלצה הגורפת (מטעמי נוחות בעיקר) היא להיעזר במצבים אלו בשלט חוטי (או כבל שחרור) בעל אפשרות נעילת כפתור הצילום.
בשל עצם העובדה כי משך החשיפה במצב B\BULB – אינו מוגבל על ידי המצלמה, משך החשיפה המקסימאלי יהיה תלוי אך ורק בעוצמת הסוללה (אשר מזינה מתח למנועי התראי והתריס בכדי להחזיקם במקום משך כל זמן החשיפה).


Bayer Filter / Color Filter Array : CFA


הוא תיאור של מערך פילטרים צבעוניים אשר מכסה את פני החיישן. הפילטרים מסננים את הצבעים הראשוניים (אדום / כחול /ירוק) באופן בו כל אחד מהקולטנים (פיקסלים) של החיישן מקבל מידע אודות צבע אחד בלבד (צבע הפילטר שממוקם מעליו). ובמילים פשוטות : "ברמת החיישן, כל פיקסל בודד יכול להכיל מידע רק אודות אחד מהצבעים הראשוניים (בצע הפילטר הממוקם מעליו), ויתרת ערוצי הצבע לאותו הפיקסל מתווספים בתהליך אינטרפולציה."


BUFFER


הוא זיכרון מטמון המהווה תחנת ביניים בין המעבד הראשי של המצלמה לבין כרטיס הזיכרון עצמו.
תפקידו של זיכרון מטמון הוא לאפשר מרחב תמרון המונע הצפת המאגר ולמזער את תופעת צוור הבקבוק העלולה להופיע ברגע בו מהירות הכתיבה של כרטיס הזכרון הנמצא בשימוש נמוכה בהרבה מסך היקף המידע המתקבל מן המעבד של המצלמה (לדוגמא: במהלך צילום רציף של קבצי RAW).
כך, תהליך הכתיבה לכרטיס הזיכרון מתבצע מן ה BUFFER ולא מן המעבד עצמו. בנוסף לכך, אופן עבודתו של זיכרון המטמון מיושם באופן המאפשר עבודה במקביל לפעילויות הקשורות לכרטיס הזיכרון בשיטת FIFO (First In, First out). כך, הקובץ הראשון שהגיע לתוך ה BUFFER יהיה גם הראשון שיועבר משם לכרטיס הזיכרון. Buffer גדול יותר מאפשר עבודה רציפה יותר במהלך צילום סדרתי, הסרטת וידאו או עבודה עם נפחי חומרים גדולים. יש לקחת בחשבון את עצם העובדה כי תכולתו של זיכרון המטמון תתרוקן לאחר כיבוי המצלמה, וכי לא ניתן לגשת אליו או להוציא ממנו חומרים באופן עצמאי.


CCD


היא טכנולוגיית ייצור חיישנים המתאפיינת בתהליך קריאת נתונים תורי הדומה במקצת לתהליך סריקה.
כך, "קריאת נתונים" מתבצעת לכל של שורת פיקסלים באופן תורי, ורק לאחר קריאת השורה – הנתונים נשלחים הלאה למעגל האלקטרוני המצבע הגברה והמרה של האותות המתקבלים. תהליך עבודה זה הנו איטי באופן משמעותי מתהליך קריאת הנתונים מחיישן המיוצר בטכנולוגיית CMOS, בייחוד כשמדובר בהיקפי מידע גדולים. כמו כן, בשל ייחודיות מנגנון הגברת האות האופייני לטכנולוגיית CCD – טווח הרגישויות (ISO) יהיה נמוך יותר מזה של חיישני CMOS ונראות הדימוי שצולם עם חיישן CCD ברגישות גבוהה – ייראה נחות יותר מן הדימוי שצולם באותה הרגישות בחיישן CMOS. אולם, כשמדובר בערכי רגישות נמוכים – יחס אות לרעש של חיישן CCD יהיה טוב יותר וכך הדימוי ייראה חד יותר מזה שצולם בחיישן CMOS.


CMOS


היא טכנולוגיית ייצור חיישנים הנפוצה כיום במרבית מצלמות SLR ואף בגבים דיגיטאליים מהדורות האחרונים. סגולתה של טכנולוגיית CMOS בגמישות יחסית של המערכת ומהירות העברת הנתונים וזאת בשל השילוב של המעגלים האלקטרוניים בחיישן עצמו והיכולת לבצע קריאה והמרת האות ברמה של כל פיקסל בודד. בשל כך – טכנולוגיית CMOS נמצאת בשימוש לא רק בחיישנים האחראיים לקבלת הדימוי, אלא גם בחיישני אוטופוקוס וחיישני מד-אור המשולבים בגופי מצלמות. מנגנוני הגברה והמרת אות המשולבים בתוך חיישני CMOS – מאפשרים להגיע לערכי רגישות גבוהים במיוחד עם כמות מינימאלית של רעשים או עיוותי פענוח (כגון 12.800 ISO ) – דבר שלא היה אפשרי בטכנולוגיית פילם או בחיישני CCD.


CONTRAST DETECTION


היא שיטה הנמצאת בשימוש לרוב במצלמות MIRRORLESS, SLT, או במצלמות SLR במעמד השימוש בפונקציית LIVE VIEW / הסרטה. בשיטה זו מתבצעת דגימת הניגודיות של האזור המסומן
(יש לשים לב כי במקרה זה – כבר לא מדובר בנקודות או קולטני חיישן האוטופוקוס, אלא באזור דגימה שניתן להזיז על פני החיישן הראשי). כאמור, במקרה זה משמש החיישן הראשי עצמו כאמצעי לדגימת הנתונים וביצוע הפעולות הנדרשות להשגת הפוקוס. היתרונות של שיטת המיקוד הנ"ל הן :
– היכולת לקבוע את אזור המיקוד ללא תלות בפריסת נקודות הפוקוס (מדובר בניצול של כ 100% משטח הפריים לעומת כ 75% בהשוואה לפריסת הקולטנים ע"ג חיישן אוטופוקוס ייעודי).
– היכולת להגיע לפוקוס ב(כמעט) כל תנאי תאורה וזאת ללא תלות במפתח הצמצם המקסימאלי של העדשה המצאת בשימוש או ברמת התאורה. היות והחיישן מסוגל להגביר את האות המגיע אליו
באופן עצמאי, ברגע שהתאורה אינה מספיקה – הוא ינסה להגביר את הרגישות ולהעלות את הניגודיות באופן אוטומטי בכדי לסייע למציאת מישור הפוקוס.
– הדיוק המרבי בקביעת מיקום מישור הפוקוס יהיה גבוה יותר בהשוואה לשיטת ה
PHASE DETECTION, וזאת בשל שטח "דגימה" גדול יותר ודיוק רב יותר של האלגוריתמים המתבססים על ניגודיות (לעומת אלו המתבססים על מציאת אזורי בהירות זהים).
אמנם, על אף יתרונות אלו – יש לקחת בחשבון גם את החסרונות של המערכת, וביניהם :
– חוסר היכולת של המערכת לספק מידע אודות מרחק האובייקט בייחוד כשמדובר בפוקוס עוקב אחר האובייקט הנמצא בתנועה.
– איטיות של הפוקוס בשל השימוש במנגנון החיישן (אשר לא עובד במקביל לתהליך הצילום כפי שעושה זאת חיישן אוטופוקוס ייעודי).
– תצרוכת חשמל גבוהה יותר (בשל הפעלת מנגנוני המראה, התריס, החיישן והצג במקביל במהלך השימוש בLIVE VIEW) לעומת הפעלת מעגלי חיישן אוטופוקוס ייעודי בלבד.
ניתן לציין כי טכנולוגיית ה DUAL PIXEL AF מבית קנון – מהווה כיום את היישום המתקדם ביותר לCONTRAST DETECTION מכלל הפתרונות הנמצאים בשוק.


CX


מאפיין את גודל החיישן של מצלמות מסדרתNikon 1 , וגודלו 13X9 ס"מ. כך מקדם ההכפלה בהתייחס לאורכי המוקד של העדשות יהיה 2.7X.


D / N


עדשות בהם שליטה על הצמצם תתאפשר הן בצורה מכאנית אוטומטית (ע"י סיבוב גלגלת ע"ג גוף המצלמה), והן בצורה ידנית בעזרת טבעת הצמצמים על גבי העדשה. ע"מ לקבוע שליטה על הצמצמים מגוף המצלמה – יש להעביר את טבעת הצמצמים לערך הגבוה ביותר (בד"כ מסומן בצבע כתום) וללחוץ על כפתור הנעילה (נמצא בצמוד לטבעת הצמצמים, מימין לסקאלת המספרים). על מנת לעבוד עם טבעת הצמצמים באופן ידני – יש לסובב את הטבעת לערך הרצוי בסקאלה.
יש לקחת בחשבון כי חלק ניקר מן המצלמות מסדרות D3000/D5000 אינו מאפשר פונקציונאליות מלאה במעמד העבודה עם עדשות D, לכן מומלץ לעבוד במצב צילום ידני (M) ולקבוע את החשיפה המדויקת לאחר מספר ניסיונות. ראוי לציין כי השוני המהותי בין עדשות D לעדשות N (אשר גם להן טבעת צמצמים) מתבטא ביכולתם של עדשות D לדווח למערכת הפוקוס של המצלמה את המרחק המדויק בו התמקדה העדשה.


DC : Defocus Control


מנגנון ייחודי (פטנט של ניקון), המאפשר שליטה מסוימת בנראות של טשטוש וזאת בנוסף לקביעת ערך הצמצם. כך, למשל, בעדשות הנ"ל ניתן לצלם במפתח צמצם סגור יחסית, אך לשמור את נראות הטשטוש האופיינית לצמצמים פתוחים מבלי לפגום בעומק השדה. ניתן להגיד כי שליטה זו מאפיינת את הנראות של ה"בוקה" המתקבל בתמונה.


Diffractive Optics : DO / PF


DO(קנון), PF (ניקון) :
פטנט ייחודי המשלב עדשות פרנל בתוך האלמנטים האופטיים של העצמית.
שילוב של עדשה זו מאפשר לצמצם את הגודל הפיזי ואת משקלה של העצמית וזאת ללא תלות באורך המוקד.


Dual Pixel AF


טכנולוגיית ה Dual Pixel AF היא פטנט ייחודי של חברת קנון ה"ממקם" 2 קולטנים בכל תא בודד בחיישן (להבדיל מקולטן אחד לכל תא בודד). הנ"ל מאפשר לכל תא בודד להתייחס למידע המתקבל בו הן במונחים של יצירת דימוי והן במונחים של בדיקת חדות – בו זמנית. כך, ניתן להיעזר באותם תאי חיישן הן לקבלת הדימוי והן לסיוע למערכת האוטופוקוס תוך כדי צילום או הסרטה וזאת מבלי לבטל או לגרוע מפונקציות אחרות. פונקציה זו יכולה לשפר את אופן התגובה של מערכת הפוקוס במהלך הסרטת וידאו בצורה משמעותית ביותר.


DX / EF-s / Di II / DC


DX (ניקון/טוקינה), EF-s (קנון), Di II (טמרון), DC (סיגמא)

סימון העדשות אשר נועדו לעבוד עם מצלמות בעלות חיישן בגודל APS-C. כך, כושר הכיסוי שלהם – אינו מכסה באופן מלא חיישן בגודל FF ומשאיר פינות חשוכות במעמד השימוש במצלמות פול-פריים. כמו כן, מבנה התושבת של העדשות מהסוג הנ"ל אינו מאפשר חיבור עדשות בעלות סימון EF-s ע"ג גופי פול-פריים בקנון. בניקון – ניתן להשתמש בעדשות מהסוג הנ"ל, אמנם המצלמה תגביל את שטח הפריים לזה התואם את כושר הכיסוי של העדשה ובעקבות כך – הרזולוציה של הדימוי המתקבל תהיה נמוכה יותר מן הרזולוציה של החיישן המלא.


E MOUNT


הנה תושבת האופיינית למצלמות MIRRORLESS מבית סוני מסדרות NEX ו Alpha. השליטה במנגנוני העדשה מתבצעת בצורה אלקטרונית בלבד, ובדגמים מסוימים מאפשרת אף שליטה במנגנון הזום מגוף המצלמה. תושבת זו בנויה באופן המאפשר לשלוט הן עדשות לגופי FF והן עדשות לגופי APS-C


Electronic Viewfinder : EVF


להבדיל ממערכת העינית האופטית – למערכת העינית האלקטרונית (Electronic Viewfinder) מספר יתרונות, ובהן : תצוגה של 100% משטח הפריים וכן יחס הגדלה מלא או משתנה.
מערכת ה EVF מהווה למעשה שילוב בין עינית אופטית וצג דיגיטאלי, כך שבמקום לראות את ההיטל על פני מסך המיקוד והיפוכו במנסרה – הצלם מביט הישר על גבי צג אלקטרוני קטן, המציג בזמן אמת את הדימוי המתקבל על בחיישן המצלמה (או בחיישן משנה). תצוגתה של העינית האלקטרונית תהיה בהירה (ללא תלות בתנאי תאורה) ותוכל לאפשר הגדלה של אזורים שונים בדימוי (לבקשת הצלם) בדומה ליכולת לעשות כן ע"ג מסך ראשי במהלך השימוש ב LIVE VIEW וזאת לצורך מיקוד מדויק יותר.
אולם, היות ולא מדובר במערכת אנלוגית פשוטה (כפי שקורה עם עינית OVF) –
קיימת השהייה מסוימת בין ההתרחשות בפריים לתצוגה בעינית האלקטרונית וכן תצרוכת החשמל של המנגנון תהיה יותר גבוה מזו של מנגנון אנלוגי לחלוטין.


EOS


היא תושבת של מצלמות קנון מסדרת EOS, המיושמת הן במצלמות פילם (שיוצרו החל משנת 1987) והן במצלמות דיגיטאליות. יש לשים לב כי על אף שהתושבת מאפשר חיבור של עדשות EF ו EF-s, לא ניתן להרכיב עדשות EF-s על גופי מצלמות FF. השליטה במנגנוני עדשה (כגון הצמצם או מנוע הפוקוס) מתבצעת מגוף המצלמה דרך מגעים אלקטרוניים בלבד.


EOS-M


היא תושבת ייחודית למצלמות MIRRORLESS מסדרת EOS M של קנון. לא ניתן להרכיב עדשות מסדרת EOS M על גבי גופי מצלמות אחרות מסדרת EOS וההיפך. על מנת להרכיב עדשה בעלת תושבת EOS על גבי מצלמות אלו – דרוש מתאם מיוחד. השליטה במנגנוני העדשה מתבצעת מגוף המצלמה דרך מגעים אלקטרוניים בלבד.


Flange Focal distance : מרחק היטל אחורי


הוא מרחק הנמדד מתושבת(BAYONET) העדשה אל מישור הסרט או החיישן. מרחק זה הנו אחיד לכל טווח העדשות של אותה מערכת בשל אספקת תאימות מלאה בין העדשות לגופי מצלמות. יש לציין כי לכל יצרן (דוגמא : קנון וניקון) ולכל מערכת (SLR ו MIRRORLESS) – מרחק היטל אחורי משלו, וכי הרכבת עדשות ממערכת אחת למערכת אחרת בד"כ דורשת מתאם מיוחד (במקרה בו מרחק ההיטל האחורי של העדשה גדול מזה שנמצא בשימוש בגוף המצלמה), או במקרים מסוימים – גם בלטי אפשרית (במקרה בו מרחק ההיטל האחורי של העדשה קטן באופן משמעותי מזה הנמצא בשימוש בגוף המצלמה).


Four Thirds : 4/3 / MFT


הוא סימן לכך ששטח החיישן הנמצא בגוף המצלמה הוא בגודל 18X13 מ"מ, ומאכלס שטח קטן ב 30% מזה הנמצא בשימוש במצלמות בעלות חיישן APS-C. כך, מקדם ההכפלה של החיישן הנ"ל בהתייחס לאורכי המוקד של העדשות יהיה 2X. שימוש בחיישנים אלו אופייני למצלמות אולימפוס ופנסוניק.

עדכנו את הנהלת האתר בדבר שגיאת כתיב

הטקסט הבא יישלח להנהלת האתר :